W coraz większej ilości naszych domów i mieszkań pojawiają się elementy dekoracyjne i architektoniczne zaczerpnięte z dalekiego Wschodu. Jednym z najbardziej charakterystycznych i równocześnie urokliwych znaków japońskiego stylu są ogrody. Idealnie harmonijne, tworzące spójną całość z otoczeniem i gwarantujące oazę spokoju. Tegorocznego lata możemy wykorzystać na stworzenie swojej własnej, zielonej arki japońskiej w naszym ogrodzie.
Zasady tworzenia ogrodu w japońskim stylu
Właściwe zaplanowanie i urządzenie ogrodu japońskiego to nie lada wyzwanie, ale spełniające się marzenie dla miłośników kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Kluczowym elementem jest harmonia – zarówno ta zewnętrzna, czyli zgranie ogrodu z otoczeniem, jak i wewnętrzna, wynikająca z idealnego doboru roślin i elementów dekoracyjnych.
Każdy detal ma znaczenie i jest częścią większej całości. Nieodłącznym elementem ogrodu japońskiego jest woda – potrafi wprowadzić do naszej zielonej przestrzeni spokój i wyciszenie. Często wykorzystuje się tu naturalne strumienie lub źródła, ale równie popularne są małe fontanny i oczka wodne.
Ścieżki są bardzo ważne w ogrodzie japońskim. Powinny być wąskie i kręte, co pozwala lepiej doświadczyć kontaktu z naturą. Materiały, z których tworzymy ścieżki, zapewniają dodatkowe wrażenia sensoryczne – najpopularniejsze są kamienie, kora, sabbia i żwir.
Roślinność w japońskim ogrodzie: co sadzić?
Rośliny to serce ogrodu, a tym bardziej tego w stylu japońskim. Biorąc pod uwagę orientalną estetykę, powinniśmy zdecydować się na gatunki, które są charakterystyczne dla Japonii. Kazimierz, magnolie, rododendrony, irysy, liliowce, bambusy i oczywiście nieodłączne azalie.
Ważne jest aby pamiętać o roślinach zimozielonych – na przykład bukszpanach, czy jodłach. To one podczas zimy utrzymają nasz ogród w pięknej, zielonej oprawie. Istotne jest również zachowanie odpowiednich proporcji. Wszystko powinno być estetyczne i równomierne. Wysokość drzew nie powinna przekroczyć wysokości domu, a krzewy powinny być niższe od drzew.
Elementy ozdobne w ogrodzie japońskim
Elementy dekoracyjne w ogrodzie japońskim pełnią nie tylko funkcję ozdobną, ale mają także głębokie znaczenie symboliczne. Kamienie, latarnie, mostki, figury, fontanny – to tylko niektóre z nich. Kamienie odgrywają szczególnie ważną rolę, są symbolem wieczności i stałości. Można je układać samodzielnie albo w formie skalniaków.
Latarnie wprowadzą dodatkowy nastrój, zwłaszcza wieczorami. Mogą one oświetlać ścieżki bądź najważniejsze miejsca w ogrodzie. Figurki i rzeźby, zwłaszcza te przedstawiające buddów i bogini Kannon, dodadzą naszemu ogrodowi mistycznego klimatu.
Podstawy utrzymania i pielęgnacji ogrodu japońskiego
Pielęgnacja ogrodu japońskiego to przede wszystkim systematyczna praca, która jednak przynosi wiele satysfakcji. W tym typie ogrodu, kluczowy jest ład i porządek – więc regularne przycinanie, usuwanie suchych gałęzi i liści powinno stać się naszą rutyną. Azalie czy rododendrony wymagają dodatkowo kwasowej ziemi, której powinniśmy dostarczać im regularnie.
Warto pamiętać, że zastosowanie odpowiednich nawozów to inwestycja w zdrowie i wygląd naszych roślin. Niezapomniane są również regularne kontrole stanu zdrowia roślin, by móc szybko zareagować na ewentualne zagrożenia.
Utrzymanie japońskiego ogrodu jest pracochłonne, ale daje niezwykłą satysfakcję. Pozwala na stworzenie miejsca nie tylko pięknego, ale przede wszystkim relaksującego i wprowadzającego harmonię do naszego otoczenia.