Ekologia

Drugie życie odpadów – co się dzieje ze śmieciami po ich wyrzuceniu?

Drugie życie odpadów – co się dzieje ze śmieciami po ich wyrzuceniu?

Mniejsze zużycie zasobów naturalnych i mniej przepełnione wysypiska, a także drugie życie odpadów w postaci przetworzonych, pełnowartościowych produktów. Takie są efekty segregacji śmieci mającej początek w Twoim domu i tysiącach innych gospodarstw domowych. Gdzie trafiają odpady po segregacji i ich wystawieniu do odbioru? Zapoznaj się z artykułem i zobacz.

Od segregacji do nowych produktów

Najpierw wystawione przed domem w koszach odpady odbiera wyznaczona do tego zadania przez gminę firma. Poszczególne rodzaje śmieci, czyli zmieszane, metale i tworzywa sztuczne, szkło, papier i biodegradowalne, są zazwyczaj zabierane w innych terminach. Odpady nie zostają  wymieszane, ale trafiają do oddzielnych przegród bądź są transportowane innymi pojazdami – stąd  inne terminy.

Kolejny etap to pozostawienie śmieci w sortowni oraz u przedsiębiorstw specjalizujących się w recyklingu konkretnych rodzajów odpadów. Śmieci są dokładnie weryfikowane i ważone, a następnie umieszczane na taśmie i przygotowywane do recyklingu.

Ostatnia faza to przetworzenie odpadów w półprodukty. W wyniku recyklingu tworzyw sztucznych powstaje na przykład regranulat, z metali uzyskuje się stop, z papieru – masę celulozową, ze szkła –stłuczkę, a z bioodpadów – kompost bądź biogaz. Tego typu półprodukty wykorzystuje się do wytworzenia nowych artykułów, na przykład słoików, szklanek, blatów kuchennych, płytek łazienkowych czy mebli.

Worki na odpady – wybierz te z recyklingu

Do segregacji śmieci służą kolorowe worki, które już od lat można spotkać w każdym gospodarstwie domowym. Do czarnego wyrzucisz odpady zmieszane, do żółtego tworzywa sztuczne i metale, do niebieskiego papier, do zielonego szkło, a do brązowego biodegradowalne. By jeszcze lepiej zadbać o stan środowiska naturalnego, wybieraj worki na śmieci z regranulatu. Takie worki, które nie dość, że powstają w wyniku recyklingu, to mogą zostać ponownie przetworzone, znajdziesz na przykład wśród propozycji marki Stella: https://www.stella.com.pl/oferta/worki-na-smieci. W ofercie firmy występują worki na śmieci z regranulatu z wygodnym zamknięciem w postaci taśmy ściągającej czy uszu, a także o rozmaitych zapachach minimalizujących przykrą woń odpadów – lawendy, świeżości czy vanilla latte.

Jeśli chcesz zatroszczyć się o kondycję środowiska naturalnego, nie musisz od razu decydować się na podejmowanie jakichś szczególnych wyzwań. Wystarczą najprostsze kroki takie jak regularna i precyzyjna segregacja śmieci oraz wybór worków na odpady z regranulatu. Już dziś możesz zacząć dbać o lepszą przyszłość naszej planety!

Artykuł sponsorowany

Udostępnij